استان: شهرستان: منطقه:
خدمات و تشریفات عروسی:

رسم و رسوم

 • جذابیت آداب و رسوم عروسی در استان‌های ایران
  جذابیت آداب و رسوم عروسی در استان‌های ایران

  اثبات جذابیت آداب و رسوم عروسی در استان‌های مختلف، بخش‌هایی جالب از مراسم عروسی در هفت استان کشور را به اختصار در این گزارش روایت کرده ایم به این امید که با ما هم عقیده شوید و بپذیرید شرکت در عروسی‌های محلی هر استان، یعنی فرصتی برای ساختن خاطره‌ای شیرین و ماندگار که هر وقت در ذهن‌تان زنده شود لبخند روی لب‌هایتان می‌نشاند.

  مشاهده کامل نظرات
 • ترتیب آوردن جهاز عروس
  ترتیب آوردن جهاز عروس

  زن‌های تهران با خبردار شدن از برپایی جهازبران فلان محله از راه‌های دور پیاده و یا سوار الاغ، خودشان را به آن محله که جهاز می‌بردند می‌رساندند و برای اینکه جهاز درون خونچه‌ها را هم خوب تماشا کنند، یک قران یا ده شاهی به صاحب‌خانه‌های آن کوچه می‌دادند و بالای پشت بام خانه‌ها می‌رفتند و سر دیوار می‌نشستند و پاهایشان را آویزان می‌کردند و مشغول تماشا می‌شدند.

  مشاهده کامل نظرات
 • مراسم لباس پوشی داماد و حنابندان عروس
  مراسم لباس پوشی داماد و حنابندان عروس

  امروزه فقط گت عروسی برپاست که فقط یک روز عروسی است و "گوشتی کشی" ، "دونه شورون" و مبارک باد و مراسم لباس پوشی داماد و حنابندان عروس و داماد و دادن شیربها و بردن عروس با ماشین به خانه داماد در همان یک شبانه روز برگزار می شود.

  مشاهده کامل نظرات
 • موزیک ها و آهنگ های امروزی جشن عروسی و نامزدی
  موزیک ها و آهنگ های امروزی جشن عروسی و نامزدی

  ارگ یا موسیقی غیربومی که در فرهنگ وسنت ما نبوده است، رقصهایی که گاهی از شرع تخطی می کنند و جای شبهه دارند، اسراف و ریخت و پاشهایی که در دین ما نفی شده اند، تجملات طلا وجواهر، مهریه های نامتعارف همچون تعدادسکه به سال تولد، تیراندازی و رگبارگلوله به قیمت آزار همسایه ها در مراسمات عروسی و... تنها گوشه هایی از این آسیبها هستند

  مشاهده کامل نظرات
 • مدل های جدید جهانی لباس عروس
  مدل های جدید جهانی لباس عروس

  هنوز هم کشورهای زیادی وجود دارند که در مراسم های ازدواج به آداب و سنت های قدیمی خودشان پایبند مانده اند و لباس هایی محلی به تن می کنند. در این گزارش می خواهیم شما را با لباس های عروس و دامادها در کشورهای مختلف آشنا کنیم.

  مشاهده کامل نظرات
 • عروسی جذاب در اردبیل
  عروسی جذاب در اردبیل

  خواستگاری، عقد، نامزد كردن و نشان بردن، شب حنابندان، بردن جهیزیه و «پاینده تخت» از جمله این مراحل است هر مرحله سرودها و آوازهای خاصی دارد كه ویژگی‌های همان مرحله را نشان می‌دهد

  مشاهده کامل نظرات
 • خبرساز ترین مهریه نوعروس های ایرانی
  خبرساز ترین مهریه نوعروس های ایرانی

  مهریه‌هایی عجیب اما واقعی. مهریه‌هایی که بیشتر براساس روحیه عروس خانم‌ها تعیین می‌شود و گاه زمانی که کار به پرداخت آن می‌رسد، مرد افسوس می‌خورد کاش مهریه را سکه تعیین کرده بود. مدتی بود مهریه‌ها خنده‌دار و غیرقابل اجرا شده بود که با ورود قوه قضاییه این مهریه‌ها دیگر ثبت نمی‌شود

  مشاهده کامل نظرات
 • جهیزیه کامل با رسوم جاهلانه
  جهیزیه کامل با رسوم جاهلانه

  وسایل ضروری جهیزیه وسایلی است که نبودش ایجاد مشکل برای زندگی زوج می کند به جز آن، هر چیزی که اضافه خریده شود یا تجمل است یا اسراف بنابراین تهیه جهیزیه با خریدهای غیر ضروری و برپایه مدگرایی، بازار خوبی را برای سودجویان و فرصت طلبان فراهم کرده است

  مشاهده کامل نظرات
 • لیست خرید عروسی در افغانستان
  لیست خرید عروسی در افغانستان

  اینم لیست خرید عروسی در افغانستان بازم دخترا میگه کویت نروید کویت نروم چیکار کنیم؟؟؟

  مشاهده کامل نظرات
 • یخدان عروس .. ! + عکس
  یخدان عروس .. ! + عکس

  در قدیم برای هر تازه عروس روز خرید عروسی یک یخدان می خریدند، تا وسایل و لباس های خود را در آن بگذارد. در ادامه عکس این یخدان رو میبینید

  مشاهده کامل نظرات
 • دامادهای قدیم بیشترشان کچل بودند
  دامادهای قدیم بیشترشان کچل بودند

  «عروس و دامادهای قدیم تا روز عقد همدیگر را نمی‌دیدند. کار اصلی را پدر و مادرها انجام می‌دادند. خواستگاری، بله برون و... . پدر و مادر داماد عروسشان را می‌پسندیدند و چند روز بعد عروس و داماد سر سفره عقد همدیگر را می‌دیدند. روز عید، عیدی عروس را داخل مجمعه می‌گذاشتند و به خانه عروس می‌بردند.»

  مشاهده کامل نظرات
 • معایب بزرگ ازدواج فامیلی
  معایب بزرگ ازدواج فامیلی

  از آرزوهای پدر و مادر برای برپایی جشن ازدواج و سور وسات عروسی فرزندانشان که بگذریم ، فامیل و آشنا ،دوست و غریبه هم بیکار نمیمانند و اگر دختر و پسری مجرد را در اطرافشان ببینند به یکدیگر معرفی میکنند.جدا از اینکه این اقدامات شیرین و خیرخواهانه تشکیل یک زندگی مشترک را در پی خواهد داشت؛

  مشاهده کامل نظرات
 • ازدواج و عروسی در کردستان
  ازدواج و عروسی در کردستان

  در ميان طوايف كرد رسم است كه خانواده هاى عروس و داماد هداياى خود را فقط به پسر يا دختر (عروس و داماد) مى دهند. به اين معنا كه خانواده عروس, پول نقد, طلا, پارچه و گاو و گوسفندى را كه مى خواهند هديه بدهند به عروس, و خانواده داماد به داماد مى دهند و هر يك از زوجين اختيار ثروت خود را دارند.

  مشاهده کامل نظرات
 • جشن عروسی درهمدان
  جشن عروسی درهمدان

  عروس و داماد را به خانه‌ی داماد هدایت می‌کند و در آن‌جاست که همه با هم می‌خوانند: «گلین! گلین! خوش‌گلدین... بیزیم ائله توش گلدین»

  مشاهده کامل نظرات
 • آداب و رسوم گیلانی ها برای عروسی
  آداب و رسوم گیلانی ها برای عروسی

  این مراسم در خانه دختر بوده و مخارج آن شب و کلیه تدارکات اسباب پذیرایی از ‏مهمانان ( میوه شام و چای شیرنی) بر عهده خانواده پسر است که یک روز قبل از شب مراسم، ‏خانواده پسر ما یحتاج آن مراسم راتهیه و به منزل خانواده دختر انتقال می دهند.

  مشاهده کامل نظرات
 • نوشته های دفتر بله برون + صورتجلسه
  نوشته های دفتر بله برون + صورتجلسه

  در مراسم ازدواج این صورتمجلس قبل از عقد رسمی توسط مردان بزرگ فامیل تنظیم می شود و به امضای چند نفر از بزرگان فامیل می رسد و پس از آن به دفتر ثبت ازدواج تحویل داده می شود . در ادامه مطب می توانید یکی از این صورتمجلسهایی که به زیبایی تنظیم شده است را ببینید .

  مشاهده کامل نظرات
 • عروس رفته گل بچينه....
  عروس رفته گل بچينه....

  عروس و داماد در اتاق عقد و اقوام و اطرافيان.سفره زيباي عقد با آيينه و شمعدان و ديگر مخلفات. بعد جناب عاقد از راه مي رسد و صداي صلوات و كف و لي لي لي لي و پخش نقل و سكه . و جمع و جور شدن خانوم ها در محضر حاج آقا!!

  مشاهده کامل نظرات
 • رسم کتک زدن عروس در روز عروسی !
  رسم کتک زدن عروس در روز عروسی !

  داماد خرافه پرست سیلی می زند و عروس هم که دست کمی از او ندارد با خوشایند این موضوع را می پذیرد! گاهی اوقات یک لگد هم چاشنی نمایش خرافه ما می شود. در این میان پیش از هر چیزی ارزش و مقام یک زن به عنوان همسر زیر سوال رفته است، همسری که باید زندگی خود را با یک خرافه آغاز کند و مشخص نیست در ادامه آن چه اتفاقات دیگری مشابه همین خرافات برای او رخ می دهد.

  مشاهده کامل نظرات
 • آداب و رسوم برپایی مراسم عروسی
  آداب و رسوم برپایی مراسم عروسی

  نوبت به رقص خانواده داماد می‌رسد و سپس پدر عروس با یکی دیگر از اقوام شروع به رقص چوب می‌کند. بعد هم برادر داماد دور گردن داماد پارچه‌ای می‌بندد و شروع به اصلاح کردن سر و صورت او می‌کند

  مشاهده کامل نظرات
 • عروس با آرایش عجیب و ترسناک سر سفره عقد
  عروس با آرایش عجیب و ترسناک سر سفره عقد

  گرچه در همه جای دنیا دختران در روز عروسی بهترین لباس و زیباترین آرایش را برای خود انتخاب‌می‌کنند اما در روستایی مسلمان نشین در بلغارستان رسمی کاملا متفاوت وجود دارد؛ دختران با آرایش عجیب و ترسناک سر سفره عقد می‌نشینند.

  مشاهده کامل نظرات
 • آخرین مقالات
آرشیو اخبار